Naklíčené strukoviny a semiačka sú najzdravšie potraviny, ktoré si viete vypestovať v pohodlí domova :)

 

V tomto článku by sme Vás chceli oboznámiť s problematikou klíčenia.

Naklíčovať semienka či strukoviny nie je žiadna veda.

Odpoveď na otázku, prečo nakličovať semená, je pomerne jednoduchá.  

Sú totiž pre náš organizmus hotovou vitamínovou bombou.

V semenách a strukovinách je ukrytá energia vo forme bielkovín, tukov, uhľohydrátov, vitamínov, minerálov či enzýmov. Akonáhle namočíme semienko do vody, prebudia sa enzýmy, ich biologická hodnota sa niekoľkonásobne zvýši. 

Pri klíčení sa neznásobuje len výživová hodnota potraviny. Znásobuje sa aj jej množstvo. Z hrste semien, fazule či zrna získate niekoľko hrstí klíčkov.

Pravidelná konzumácia naklíčených semiačok môže viesť k výraznému zlepšeniu trávenia, zvýšeniu imunity, detoxikácii organizmu, prevencii a boji proti bežnému nachladnutiu, chrípkam a rôznym ochoreniam vrátane rakoviny. 

Vďaka klíčkom pomôžeme organizmu očistiť sa, načerpať chýbajúcu energiu a naštartovať metabolizmus. 

Ak máte po jedení strukovín problémy s nadúvaním, v naklíčenom stave sa ničoho podobného obávať nemusíte. Práve naopak. Klíčky vášmu tráveniu len prospejú.

NAKLÍČOVAŤ MÔŽETE:

AKO ZAČAŤ?

  1. Vyberte si teplé a vzdušné miesto, kde vám klíčiace semená nebudú zavadzať. Najlepšie sa klíčeniu darí v tme a pri izbovej teplote. Naklíčovanie je najlepšie v hlinených miskách, ktoré nájdete tu:
  2. Výhodou hlinených misiek je, že majú zospodu dierky na odtekanie vody a vrchnák na prikrytie.
  3. Keď ste si vybrali semienka na klíčenie, zaobstarali nádobu a vybrali jej miesto, môžete začať so samotným klíčením.
  4. Semená treba najskôr umyť. Či už ide o strukoviny, obilniny alebo semená, väčšinu z nich treba vždy nechať namočené vo vode niekoľko hodín (okrem nelúpanej pohánky). Dĺžka namáčania závisí od druhu strukoviny či semienka. Podrobný návod nájdete pri naklíčovacej miske, ktorú si kúpite tu:. Semená by nemali byť chemicky ošetrené ani morené. Taktiež sa môže stať, že niektoré druhy strukovín vám nemusia všetky vyklíčiť. Môže to byť spôsobené tým, že sa semienko nejak pri zbere alebo balení poškodilo.
  5. Na ďalší deň semená prepláchneme vo vlažnej vode a scedíme. Dôležité je nechať semienka odkvapkať, aby vám nezačali plesnivieť. Teraz sú semienka pripravené na klíčenie. Uložte ich do pripravenej nádoby, zakryte a nechajte klíčiť. 

​Semená preplachujeme 2 až 3 x denne, aby nedošlo ku kvasným a hnilobným procesom a hlavne, aby boli semiačka vždy vo vlhkom prostredí.

Za také 2-3 dni nájdete v miske vitamínovú bombu alebo prales a môžete začať zbierať úrodu :)

ČO S KLÍČKAMI?

Vyklíčené semená ešte raz prepláchnite a môžete začať ich konzumáciu. Ak na ne nemáte chuť okamžite, skladovať ich môžete v chladničke vo vzduchotesnej nádobe. 

A AKO ICH KONZUMOVAŤ?

Klíčky sa môžu jesť samostatne ako príloha, zvlášť mungo fazuľa, tá chutí ako hrášok. Alebo sa môžu pomlieť do nátierky, pridať do polievky, šalátov.

Klíčky sú veľmi dobré, keď ich pridáte do bieleho alebo ovocného jogurtu, mliečnych koktailov, zeleninových a ovocných štiav alebo kaší. Použitie je veľmi široké.

PREČO TEDA KONZUMOVAŤ KLÍČKY?

  • obsahujú veľa minerálov a vitamínov, stopových prvkov
  • dodajú veľké množstvo energie
  • po naklíčení obiloviny strácajú svoj nadúvací efekt
  • naklíčením sa aktivujú enzými, ktoré rozkladajú škroby na jednoduché cukry
  • obsahujú zdravú vlákninu

  • 10. 01. 2020
  • Kategória: Blog
  • Komentáre: 0
Komentáre: 0

Žiadne komentáre

Pridajte komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú vyznačené hviezdičkou.*