Výrobca: Bioplanete
Kód produktu: 480
Dodanie: 1-3 dni
3.80€
Bez DPH: 3.17€
Varianty

Množstvo

Voňavý panenský olej získaný z kokosovej dužiny bez tepelnej úpravy!

Lisovaný za studena, z prvého lisovania, neparfémovaný, nebielený, nedehydrovaný, radí sa medzi RAW food. Má lahodnú vôňu a chuť, neobsahuje cholesterol. Rozpúšťa sa pri teplote nad 25°C.

POUŽITIE: Vhodný aj na vyprážanie a pečenie (nezahrievajte nad teplotu 180°C). Využiteľný napríklad aj ako rýchly zdroj energie.

Výhody tohto kokosového oleja:

 • čisto rastlinná starostlivosť o celé telo i vlasy, skvelý kúpeľový i masážny olej s nádhernou jemnou vôňou, ideálny tiež po holení, vhodný na opaľovanie SPF 4-6
 • má nižšiu energetickú hodnotu než ostatné tuky, jeho trávenie je podobné skôr sacharidom

Získava sa mechanickým procesom z bielej dužiny zrelých kokosov. Panenský olej musí byť vyrábaný z čerstvej surovej dužiny. Tá sa z rozbitých kokosov vydlabe špeciálnou škrabkou a vytlačí sa z nej husté mlieko. Je možné použiť rôzne metódy pre oddelenie oleja z mlieka. Najkvalitnejší olej poskytuje metóda centrifugového odstreďovania. Výsledný olej má príjemnú vôňu i chuť s jemnými tónmi kokosu a pri teplote nad 25°C sa mení v číru kvapalinu. Pretože behom výroby nie je tento olej tepelne spracovaný, zachováva si všetky výživné hodnoty.

Kokosový olej je v rastlinnej ríši výnimočný tým, že je zložený z nasýtených mastných kyselín. Je veľkým darom tropickej prírody ľuďom!

NIE JE TUK AKO TUK

 • Kokosový olej prirodzene neobsahuje cholesterol – je to rastlinný olej.

Vďaka zloženiu z nasýtených mastných kyselín je kokosový olej veľmi odolný proti žltnutiu – oxidácii. Práve tá je veľkou slabinou rastlinných olejov. Práve zožltnuté oleje sa podieľajú na upchávaní tepien a spôsobujú koronárne ochorenia. Organizmus sa ich totiž len veľmi tažko zbavuje. Usadeniny v tepnách sú tvorené asi zo 75% zožltnutými nenasýtenými rastlinnými tukmi, zvyšná časť je prevažne cholesterol zo živočíšnej stravy. Kokosový olej je narozdiel od ostatných rastlinných olejov stabilný i pri vysokých teplotách (je to olej nasýtený). Je preto veľmi vhodný tiež na vyprážanie a pečenie.

Napriek tomu, že je kokosový olej „nasýtený“, od živočíšnych tukov sa veľmi odlišuje. Zatiaľ čo živočíšne tuky tvoria mastné kyseliny s dlhými reťazcami (LCFA – long chain fatty acid), kokosový olej sa skladá z kyselín so stredne dlhými reťazcami (MCFA – medium chain fatty acid). Pri metabolizme tukov to má veľký význam. MCFA sú telom spracovávané skôr ako sacharidy, ich trávenie začína už v ústach, nepotrebujú enzým lipázu z pankreatických šťiav. Sú tiež oveľa ľahšie rozpustné v telesných kvapalinách. Ich kompletný rozklad prebehne v žalúdku.

Kokosový olej je zložený z nasledujúcich mastných kyselín:

 • k. laurová
 • k. kaprinová
 • k. kaprylová
 • k. myristová
Jednou z vecí, ktoré si pri používaní kokosového oleja všimnete je, že potom vydržíte dlhšiu dobu bez pocitu hladu. Metabolizmus oleja prebieha podobná ako u sacharidov, ale štiepenie na glukózu je pozvoľnejšie. Nenastáva náhle vyplavenie cukru do krvi a jeho následný rýchly pokles. Tak je tomu v prípade konzumácie škrobov, cukrov a väčšieho množstva ovocia.

Kokosový olej môže mať veľký úžitok pokiaľ ním nahradíme časť tukov v jedálníčku. Poskytuje dlhodobejší pocit nasýtenia (pár lyžičkami oleja môžeme potlačiť hlad na niekoľko hodín). Tiež má menšiu energetickú hodnotu ako ostatné tuky. Jeho trávenie tiež prebieha odlišne. PKO stimuluje telesný metabolizmus k „vyšším obrátkam“ a tak pomáha spaľovať oveľa viac energie.

Starostlivosť o pokožku: čistý kokosový olej je veľmi ľahké obľúbiť si ako telové mlieko, alebo pleťový olej. Dobre sa roztiera i vstrebáva, veľmi príjemne vonia a má na pokožku blahodárny vplyv.  Kozmetické firmy veľmi často používajú kokosový olej či jeho frakcie do svojich výrobkov.

ZLOŽENIE: BIO panenský kokosový olej (cocos nucifera)

VÝŽIVOVÉ ÚDAJE NA 100ML:

 • Energia: 3404kJ / 828kcal
 • Tuky: 92g (z toho nasýtené mastné kyseliny: 87g)
 • Sacharidy: 0g (z toho cukry: 0g)
 • Bielkoviny: 0g
 • Soľ: 0g

SKLADOVANIE: skladujte v suchu

KRAJINA PÔVODU: Filipíny (BIO Projekt Filipiny)

ZDROJ: ww.palisades.sk

Súvisiace produkty